Ana Sayfa İktibaslar Medinede Sahabilerin ileri gelenleri bulunduğu halde Hz. Osman’ın öldürülmesi nasıl gerçekleşti ?

Medinede Sahabilerin ileri gelenleri bulunduğu halde Hz. Osman’ın öldürülmesi nasıl gerçekleşti ?

371
0

İbn-i Kesir şöyle diyor:

“Medine’de sahabelerin ileri gelenlerinden pek çok kimse bulunduğu halde Hz. Osman (Radıyallahu Anh)’ın öldürülmesi olayı bu şehirde nasıl gerçekleştirildi” diye sorulacak olursa bu soruya çeşitli yönlerden cevap verebiliriz:

1) Sahâbenin çoğunluğu, belki tamamı, olayın cinayetle sonuçlanacağını düşünemiyorlardı. Çünkü Hz. Osman (Radıyallahu Anh)’ın üzerine gelen gruplar, açıkça O’nu öldürme niyetinde değillerdi. Kendisinden üç şeyden birisini yapmasını istiyorlardı;

Ya kendisinin istifa etmisini, ya Mervan bin Al-Hakem’i kendilerine teslim etmesini veya onu (Mervanı) öldürmelerini.

Hz. Osman (Radıyallahu Anh)’ın etrafındaki sahabe de Mervan’ı gelen isyancılara teslim etmesini veya kendisinin istifa ederek bu şiddetli sıkıntıdan kurtulmasını istiyorlardı. Öldürme olayını hiç kimse tahmin edemiyordu. Veyahut bütün bu olaylar olmadan önce, gelenlerin bu derece ileri gitmeye cüret edebileceklerini kimse düşünmüyordu. En doğru olanı ise ancak Allahu Teala bilir.

2) Sahabe, onu ciddi bir şekilde korudular. Ancak ağır kuşatma durumu meydana gelince, Hz. Osman (Radıyallahu Anh) kendi etrafındaki insanlardan, olaydan uzak durmalarını ve silahlarını kınlarına sokmalarını istedi. Onlar da öyle yaptılar. Bunun üzerine diğerleri isteklerini gerçekleştirme imkanını buldular. Bunun birlikte hiçbir kimse Osman’ın tamamıyla öldürüleceğini sanmamıştır.

3) Bu ayaklanmalar, Medine halkının, Hac günlerine denk gelmesi sebebiyle çoğunlukla Hac’da bulunmasını ve uzak memleketlerde bununan ordunun Hz. Osman (Radıyallahu Anh)’ın yardımına henüz gelmemesini fırsat bilip, bu orduların gelişim yakın bir sırada bu fırsatı kullandılar ve o büyük cinayeti işlediler. (Allah onları kahretsin).

4) Bu ayaklanmacılar güçlü ve kuvvetli, yaklaşık 2000 savaşçıdan oluşuyordu. Öte yandan Medine’de belki bu kadar savaşcı yoktu. Çünkü halk sınır bölgelerinde, uzak memleketlerde ve her tarafa dağılmış bir şekilde idiler. Bunun yanısıra sahabenin önemli bir kısmı fitneye bulaşmayıp evlerine çekilmişlerdi. Onlardan mescide gelenler de ancak kılıçlarıyla gelir ve oturunca (korkularından) kılıçlarını dizlerinin üzerine koyarlardı.

İsyancılar ise Hz. Osman’ın evini çember altına almışlardı. Muhtemelen sahabeler bu isyancıları Hz. Osman’ın evinden uzaklaştırmak isteselerdi de buna imkanları olmazdı. Bununla birlikte sahâbilerin ileri gelenleri Hz. Osman’ı korumaları için çocuklarını onun evine göndermişlerdi. Başka şehirlerdeki ordular kendisinin yardımına yetişinceye kadar bu görevi onlar yürüteceklerdi. İsyancılar, halkın haberi olmadan ansızın eve arkadan girdiler, kapıyı yaktılar ve Hz. Osmana ulaşıp O’nu öldürdüler.[146]

İbni Kesirin açıklamasında geçen “Medine’de bu kadar savaşçı yoktu” ve: “Muhtemelen sahabeler isyancıları Hz. Osman’ın evinden uzaklaştırmak isteselerdi bile bunu yapamazlardı.” ve “Kapıyı kırdılar ve Hz. Osmana ulaşıp onu öldürdüler” şeklindeki ifadeleri daha önce İbni Arabirden naklettiklerimize zıt düşmektedir. Bu çelişki, rivâyetlerin farklılığından kaynaklanmaktadır.

Dipnot:

[146] El-Bidaye ve’n-nihaye, 7/197, 198

İktibas : Şeyh Salih Ekinci K.s – Sahabe Dönemi Sahife 141’den itibaren

CEVAP VER

Mesajınızı girin
Adınızı buraya girin