Ana Sayfa İktibaslar Kadınların Bayram ve Cuma Namazlarına Çıkma Meselesi

Kadınların Bayram ve Cuma Namazlarına Çıkma Meselesi

209
0

* aşağıdaki iktibas son zamanda hutbelerde diyanetçe işlenen kadınların camiye teşviki ile alakalıdır.

Kaynak : İsmail Çetin K.s – Şerh-i Mişkat Cilt 2 Sahife 223

”Kadınların bayram ve cuma namazlarına tesettür ve vakar şartıyla bulunmaları meşrudur . Fakat İmam Ayniden naklen H.1363’te vefat eden Malikilerden Şeyh Muhammed Habibullah diyor ki : Şimdiki zamanımızda süslü olarak genç kadınların cuma ve bayramlarda bulunmaları kesinlikle caiz değildir. Nitekim Ayni diyor ki ; Ulemamız dediler ki ; Kadınların bayram namazlarına gitmelerinin caiz olması Nebi sallallahu aleyhi ve sellem zamanına mahsustu.Şu halde genç kadınların ziynetlenip mescide gitmeleri kesinlikle caiz değildir.Bunun için Aişe radıyallahu anha dedi ki : Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem kendisinden sonra kadınların ne gibi bidatleri ihdas ettiklerini görmüş olsaydı onları mescide gitmekden menedecekti.İsrailoğullarının kadınlarının men edildikleri gibi.

Ben derim ki ; Aişe radıyallahu anha’ nın sözü rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in hayatından az sonradır.Amma bugun ise Allah’a sığınırız böyle bir fetva vermekten.Kesinlikle zamanınımızdaki kadınların bayram namazlarına çıkmaları caiz olmaz.Bilhusus mısır kadınları [298] ”

[298] Zad-ul – Müslim c.4 s.288 h.n.971, Umdet-ul Kâri c.2 ss.99

Not : bu kısım Ebu Said-il Hudri radıylallahu anh’ın ” Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem kurban yahud da ramazan bayramında namazgaha çıkageldi , kadınlar topluluğuna uğradı .. ” hadisinden çıkan hükümlerden birisi olarak eserde nakledilmişdir.

CEVAP VER

Mesajınızı girin
Adınızı buraya girin