Ana Sayfa İktibaslar Hz. Osman Zamanı Bazı Fitneler -3: İsyancıların uydurma bir mektup ile tekrar...

Hz. Osman Zamanı Bazı Fitneler -3: İsyancıların uydurma bir mektup ile tekrar medineye dönüp başkaldırmaları

364
0

İsyancılar memleketlerine dönerken bir kaç günlük mesafe katetikten sonra bir süvâri gözlerine çarptı. Bu süvari bazen mısırlılara görünüyor, bazen oralardan ayrılıyordu. Tekrar görünüyor, onlara sövüyor v.b. derken onu yakaladılar ve “Ne oluyor sana! herhalde senin bir derdin var” dediler. O da, onlara kendisinin halifenin Mısır valisine gönderdiği elçisi olduğunu belirtince üzerini aradılar ve üzerinde Hz. Osman’ın dilinden yazılan, ve onun mührünü taşıyan bir mektup buldular. Mektupta valiye, bu isyancıları asması, kellelerini uçurması, elleri ve ayakların kesmesi hususunda talimat veriliyordu. Bunun üzerine isyancılar tekrar Medine’ye döndüler ve Hz. Ali’ye vanp kendisine şöyle dediler; “Görmedin mi Allah’ın düşmanını (Hz. Osman’ı), hakkımızda şöyle şöyle yazmış. Kalk birlikte ona gidelim.” Hz. Ali ise onlara; “Allah’a yemin ederim sizinle gelmem” dedi. Bunun üzerine onlar; “Öyleyse niçin mektup yazdın” dediler. Hz. Ali; Vallahi ben kesinlikle size bir tek mektup yazmadım, deyince şaşırdılar ve birbirlerine baktılar. Daha sonra aralarından birileri diğerlerine (Hz. Ali’yi kastederek); “Yoksa siz bunun için mi savaşıyorsunuz ve bunun için mi kızıyorsunuz” dedi. [132]

Küfe ve Basralı’lar da Mısırlı’larla ilgili bu olayı duyunca döndüler ve “kardeşlerimize yardım etmek için ve onlan zulumden kurtarmak için geri döndük” dediler.

Taberi vakıayı naklederken şöyle diyor;

“Adeta bunlar (Mısırlılar, Basralılar ve Küfeliler) kendi aralarında anlaşmışlardı. Nitekim Hz. Ali (Onların durumundan şüphelendi) onlara şöyle bir soru yöneltti: “Ey Basralılar ve ey Küfeliler sizler bir kaç günlük mesafe katettikten sonra, Mısırlı’ların durumunu nereden öğrendiniz ve tekrar bize doğru geldiniz. Vallahi bu, Medine’de (siz ayrılmadan önce) planlanmış bir iştir.” Onlar da Hz. Ali’ye şöyle (kaçamak bir) cevap verdiler. “Sizler bunu nasıl yorumlarsanız yorumlayın bizim bu adamı istemiyoruz. O bizi terketsin (halifeliği bıraksın).

Hz. Ali çıktı ve Medine dışındaki bir köyde kaldı.

Dipnotlar :

[132] Heytemi, Mecmeu’z-Zevâid adlı eserinde Bezzar’dan sahih râvilerden oluşan bir rivayetle nakleder. 7/229

Ayrıca Taberi 5/107,108 El-Avâsım 125,126 Mevâridu’z-Zam’ân 541.
Bu konuda şaşıranlar ise aldatılan guruptu. Onlan aldatanlar ise şaşırmadılar Zira bu mektubu uyduranlar kendileriydi.

İktibas : Şeyh Salih Ekinci K.s – Sahabe Dönemi Sahife 129 – 130

CEVAP VER

Mesajınızı girin
Adınızı buraya girin